Форвардні закупівлі

Форвард –  ефективний механізм інвестування АПК

У 2010/2011 маркетинговому році в Україні чи не вперше в повному обсязі реалізовано механізм форвардних закупівель зерна. Оператором цієї нової форми інвестування агровиробництва виступила компанія «Хліб Інвестбуд».

Суть форварду полягає в авансовому отриманні сільгоспвиробниками безвідсоткових фінансових ресурсів на ключових стадіях посіву і вирощування врожаю. Ця практика інвестування сільгоспвиробництва є поширеною у багатьох країнах світу. Вона зручна і вигідна для сільгоспвиробників, тому що це – найдоступніші фінансові ресурси, висока закупівельна ціна, гарантований збут врожаю і надійне страхування від його втрати.

Виплата коштів за форвардним контрактом здійснюється трьома траншами. Перші 50% суми форвардного контракту виробник отримує одразу після його підписання, тобто перед посівною. Наступний платіж у розмірі 20% надходить перед жнивами, що дає можливість закупити пальне і запчастини. І останній транш – 30% виробник отримає після збору врожаю та його поставки.

Загалом, з березня по вересень 2011 року компанією «Хліб Інвестбуд» було укладено форвардних контрактів в обсязі близько 1,4 млн. тонн зернових, в тому числі, 890 тис. тонн продовольчої пшениці, жита і гречки в рамках виконання контракту з Аграрним фондом України та 500 тис. тонн кукурудзи в рамках власного проекту комерційного форварду.

Перший досвід форвардних закупівель дає підстави зробити висновок – ця форма роботи на зерновому ринку має дуже хороші перспективи і є однозначно корисною для сільгоспвиробників, зокрема:

  • на стадії посівної та вирощування врожаю майже 1200 сільгоспвиробників ( з 378 районів усіх 24 областей України та АР Крим) отримали потужну підтримку у вигляді авансових безпроцентних фінансових ресурсів на суму понад 1 млрд. грн. (70% вартості майбутнього врожаю) терміном на 4-6 місяців;
  • учасники програми форвардних закупівель отримали мінеральні добрива і пальне за пільговими цінами на суму 697 млн. грн.;
  • весь урожай, передбачений форвардними контрактами, був застрахований від пошкодження або повної втрати у провідних страхових компаніях України;
  • остаточний розрахунок з виробниками здійснювався «Хліб Інвестбудом» за цінами, що діяли на момент підписання форвардних контрактів, тобто навесні 2011 року. Як наслідок, крім гарантованого збуту вирощеного зерна, аграрії отримували у серпні-вересні 2011 року за продовольче зерно ціну на 150 грн. вищу від ринкової;
  • прозора, оперативна, максимально зручна для агровиробника процедура оформлення всіх документів, оперативна (упродовж 1 банківського дня) і повна виплата грошових коштів, відсутність корупції та бюрократизму.

Взявши на себе в минулому маркетинговому році роль ініціатора в реалізації форвардної системи закупівель, компанія «Хліб Інвестбуд» планує і надалі розвивати цю форму співпраці з сільгоспвиробниками.